• سعادت آباد،میدان کتاب،خیابان ایثارگران شمالی،خیابان امامزاده داوود،پارک سمیه،مرکز کوثر،طبقه دوم
  • 021_22094780 , 021-22116365
  • 09306055990
  • salamatafarin@gmail.com
  • دنبال کنید:

نکات مهم روانشناسی در تربیت کودک نوپا

اگر کودک یک ساله تا سه ساله خود را تنها به این دلیل که هنوز برای درک قوانین و پیامدهای رفتاری خود کم سن و سال است از کارهای سخت معاف می کنید مرتکب اشتباه بزرگی شده‌اید. کودکان با مهارت های اجتماعی متولد نمی‌شوند بلکه این سرشت انسانی آن‌هاست که همه‌چیز را با ذهنیت بقای اصلح شروع می‌کند. از این‌ رو باید به کودک نوپا آموزش دهید چگونه به شیوه‌ای صحیح و مطمئن رفتار کند. به‌طور خلاصه, وظیفه والدین این است که یک تراشه حافظه “شهروند خوب” را در ذهن کودک جای گذاری کند (فروید آن را “من برتر” می‌نامد). این تراشه به کودک یادآوری می‌کند والدین از او انتظار چه رفتاری را دارند. این کار تا حدودی شبیه رام کردن یک اسب وحشی است, اما اگر به‌درستی آن را انجام دهید نیازی به رام کردن روح کودک خود ندارید. بذری که اکنون در تربیت کودک یک ساله تا سه ساله خود می‌کارید بعدها به ثمر خواهد نشست و شما ثمره تلاش در تربیت کودک خود را خواهید بود ( اما انتظار نداشته باشید که این درخت در طول یک‌شب رشد کند). این‌ها قوانینی هستند که باید به خاطر بسپارید:

انتظار لحظه‌های ناآرام را داشته باشید

موقعیت‌ها و ساعات خاصی از روز کودک نوپا اقدام به بد رفتاری می‌کند. مثلاً تغییر از یک فعالیت به فعالیت دیگر (بیدار شدن, رفتن به رختخواب, متوقف کردن بازی برای صرف شام). پیش از انجام هر کار جدید به کودک هشدار دهید تا او آمادگی لازم برای تغییر شرایط را داشته باشد. مثلاً به فرزند خود بگویید: “بعدازاینکه یک برج اسباب بازی دیگه ساختی, میریم شام بخوریم”.

بر روش تربیتی کودک خود جسور باشید

اگر روزانه ۲۰ بار به کودک نوپا “نه” بگوئید, این کلمه کارآئی خود را از دست می‌دهد. رفتارها را بر این اساس که تا چه حد آزار دهنده است در سه دسته مهم, معمولی و بی‌اهمیت اولویت‌بندی کنید. همیشه در خرابکاری‌های کودکانه سه حالت بزرگ, متوسط و کوچک وجود دارد. اگر شما به بهانه‌های کودک خود توجه نکنید، برای مثال هر زمان که به چک کردن ایمیل‌های خود مشغولید, کودک شروع به جیغ زدن می‌کند او را بی‌محل کنید، او سرانجام از این کار دست می‌کشد زیرا متوجه می‌شود که با این روش نمی‌تواند شمارا خشمگین یا توجه شما را به خود جلب کند.

از یک دفاع بازدارنده استفاده کنید

متأسفم که از جملات کلیشه‌ای استفاده می‌کنم, اما این کار بسیار آسان است. محیط خانه را برای کودک خود دوستانه کنید, و انتظارات معقولی از او داشته باشید. اگر شما مجموعه کریستال‌ها و لوازم شکستنی را از روی میز عسلی جمع کنید, کودک دیگر وسوسه نخواهد شد آن‌ها را به سمت تلویزیون پرتاب کند. اگر برای صرف شام با خانواده بیرون می‌روید, زودتر خود را به آنجا برسانید تا مجبور نباشید برای خالی شدن یک میز منتظر بمانید.