• سعادت آباد،میدان کتاب،خیابان ایثارگران شمالی،خیابان امامزاده داوود،پارک سمیه،مرکز کوثر،طبقه دوم
  • 021_22094780 , 021-22116365
  • 09306055990
  • salamatafarin@gmail.com
  • دنبال کنید:

ضعف در تصمیم گیری

ضعف در تصمیم گیری

«با همه انتخاب‌هایی که داریم، شگفت‌انگیز است که از دودلی و پشیمانی رنج می‌بریم.» هر روز، ما با تعداد بی‌شماری از انتخاب‌های گیج‌کننده روبه‌رو هستیم… «با همه انتخاب‌هایی که داریم، شگفت‌انگیز است که از دودلی و پشیمانی رنج می‌بریم.» هر روز، ما با تعداد بی‌شماری از انتخاب‌های گیج‌کننده روبه‌رو هستیم؛ از انتخاب‌های ساده مانند «انتخاب نوع قهوه‌ای که صبح می‌خواهیم بنوشیم» گرفته تا انتخاب‌های پیچیده مانند «قبول ترفیع شغلی در محل کار.» مغز ما با انتخاب‌های رنگارنگ بمباران می‌شود. برای بسیاری از ما که دچار دودلی و تردید هستیم، گزینه‌های انتخابی زیاد دنیای مدرن باعث تشدید اضطراب می‌شود و همواره احساس نارضایتی خواهیم داشت.

در دنیای نیاکان ما، هر مورد خوب که روبه‌رویشان بود، قابل انتخاب بود، ما در دنیای امروز نمی‌توانیم آن‌گونه عمل کنیم، امروزه سبک و سنگین کردن انتخاب‌ها بسیار مشکل است. نمی‌توانیم براحتی به مورد جذابی که پیش‌ رویمان قرار گرفته «نه» بگوییم تنها به این دلیل که موارد دیگر جذاب‌تر هستند.

این عوامل باعث القای عدم توانایی در تصمیم‌گیری می‌شوند، با داشتن انتخاب‌های فراوان براحتی نمی‌توان یک گزینه را انتخاب کرد. افزایش احساس عدم اطمینان، در حقیقت باعث می‌شود نتوانیم هیچ‌گاه یک تصمیم درست بگیریم چون نمی‌دانیم انتخاب ما بهترین انتخاب بوده یا نه، بنابراین باید با نوعی بلاتکلیفی زندگی کنیم. حتی وقتی انتخاب می‌کنیم هم اغلب از انتخاب خود راضی نیستیم، دائما به انتخاب‌هایی که از دست داده‌ایم فکر می‌کنیم.ریشه این تردید‌ها در زندگی مدرن امروز پنهان است.

برخی از ما، زمانی که بزرگ می‌شویم و می‌خواهیم تصمیم بگیریم، با بازخورد منفی از طرف والدین خود مواجه هستیم. ما یاد گرفته‌ایم که ممکن است انتخابمان نادرست باشد و همین انتخاب‌های نادرست باعث عدم موفقیت یا حتی در برخی مواقع تنبیه می‌شود.

حل مشکل ضعف در تصمیم گیری

۱- آگاه باشید که هیچ تصمیمی‌ بدون خطا نیست. ما در دنیای متغیری زندگی می‌کنیم و درستی هیچ تصمیمی‌ را نمی‌توانیم به طور کامل تضمین کنیم. در هنگام تصمیم‌گیری، به اندازه کافی اطلاعات جمع‌آوری کنید، فواید و ضرر‌های تصمیم خود را بدانید، اگر با تمام این کار‌ها باز هم تصمیم‌گیری شما نتیجه مطلوبی نداشت، به آن به عنوان یک تجربه آموزنده نگاه کنید نه یک اشتباه محض.

۲ – گزینه‌های خود را محدود کنید. وقتی گزینه‌های زیادی داریم، ممکن است دچار سردرگمی ‌شویم. سعی کنید برخی از گزینه‌ها را که از هر نظر بهتر هستند انتخاب کنید. برای مثال وقتی برای خرید وسیله خاصی بیرون می‌روید، فقط ۳ مغازه را ببینید یا اگر می‌خواهید خانه خود را عوض کنید به جای ۵۰ خانه، ۱۰ خانه را ببینید.

۳ – وقتی تصمیمی‌ گرفتید، دیگر به آن فکر نکنید چون دیگر کار از کار گذشته و فکر در مورد آن فقط باعث افزایش اضطراب، عدم اطمینان و مانع از تصمیم‌گیری درست در بقیه موارد زندگی‌تان می‌شود.

نداشتن اعتمادبه‌نفس

اعتمادبه‌نفس رابطه‌ی مستقیمی با قدرت تصمیم‌گیری دارد که افراد با اعتماد‌به‌نفس پایین در تصمیم‌گیری‌های خود ضعیف عمل می‌کنند که واضح است راهکار حل این مسئله تقویت اعتماد‌به‌نفس شخص می‌باشد که به‌دلیل مبسوط بودن بحث اعتماد‌به‌نفس در این مقوله نمی‌گنجد و در آینده در صورت امکان بدان پرداخته خواهد شد.

ترس از ناراحت شدن دیگران

ما باید بدانیم که زندگی و تصمیمات شخصی ما مربوط به خود ما می‌باشد و اگر شخصی از تصمیمات ما ناراحت می‌شود، در حقیقت این مسئله مربوط به ضعف خود آن شخص می‌باشد و اگر ما بخواهیم هیچ‌کس از ما ناراحت نشود در حقیقت باید هیچ کاری هم انجام ندهیم چون معمولا همیشه حداقل یک نفر یافت می‌شود که ناراحت شود؛ در عوض ما می‌توانیم در حد توان به دیگران در درک مسئله کمک کنیم و دلائل تصمیم خودمان را برای آن ها توضیح دهیم.